Γνωριζω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις στις οποιες Μηχανικος καταδικαστηκε και δε ποινη και στο αστικο σε καταβολη αποζημειωσεως ,για μην ληψη δοκιμιων ,διοτι δεν ειχε δωσει την "γραπτη εντολη" της παρ.15.2.1./ΚΤΣ-97.

Τελευταια υπηρξε περιπτωση καταδικης Μηχανικου, αν και ειχε δωσει με υπογραφη, την γραπτη εντολη, διοτι παρ' ολα αυτα ο κατασκευαστης δεν φροντισε να παρει δοκιμια. Το Δικαστηριο εκρινε πως ο Επιβλεπων δεν μπορει να "εκχωρισει" την ευθυνη ληψεως δοκικιων στον κατασκευαστη ,διοτι απαιτουνται "εξειδικευμενες γνωσεις", που δεν μπορει να τις εχει ο κατασκευαστης και επεβαλε ποινη στον Επιβλεποντα, διοτι δεν "εμεριμνησε" και δεν "επεβλεψε" στην ληψη των δοκιμιων.

Κατοπιν αυτων, προληπτικα, εκτος απο την γραπτη εντολη, να ζηταμε απο τον κατασκευαστη, να ειναι οι 6 μητρες, στο εργο απο την προηγουμενη της σκυροδετησης, οταν θα παμε για την παραλαβη του οπλισμου και αν δεν ειναι εκει, να μην προχωρησουμε στην παραλαβη του οπλισμου και να γινει αναβολη της σκυροδετησης.

Πιο ακραιο, διοτι θα εχει αμεσες οικονομικες συνεπειες, ειναι να μην επιτρεψουμε την ημερα της σκυροδετησης να πραγματοποιηθει η διαστωση του σκυροδεματος διοτι δεν υπαρχουν μητρες. Κατα την αποψη μου ,πια, πρεπει να εχουμε φροντισει ωστε να υπαρχουν αυτες την προηγουμενη ημερα.Διοτι την ιδια ημερα θα υπαρχουν 2-3 φορτωμενες βαρελες με μπετον, αξιας 1500-2000 Ευρω ,και τις οποιες αν γυρισω πισω το μπετον ,καποιος πρεπει να τις πληρωσει, και δεν εχω κανενα λογο να βρεθω εγω στο κεντρο αυτου του προβληματος.

Γι αυτο ελεγχος αν υπαρχουν οι μητρες, την ημερα παραλαβης του οπλισμου, αλλοιως δεν προχωραω.

Υπρχει βεβαια και συναδελφος -εξαιρεση, που εχει δωσει 500 Ευρω και εχει αγορασει 6 μητρες και τις εχει παντα στο αυτοκινητο του, σε περιπτωση που ο απειθαρχος Εργολαβος δεν εχει φερει!!